Twoje dziecko wyraża niechęć do jedzenia? Unika próbowania nowych smaków? Sięga po ulubione produkty, ale tylko w znanych opakowaniach? Wybiera produkty tylko w wybranej i ulubionej formie? Reaguje płaczem, wyrzuca i wypluwa jedzenie, które nie jest mu znane?
To może być rozwinięta neofobia pokarmowa!
Opowiem Wam czym jest, co na nią wpływa, jakie konsekwencje ze sobą niesie i co najważniejsze.. jak sobie z nią radzić!
Zacznijmy od podstaw!
- Neofobia pokarmowa to niechęć lub lęk przed nowymi produktami lub znanymi, ale wyglądającymi inaczej niż zwykle.
- Dzieci nie wyrażają chęci na spróbowanie jedzenia, nie chcą nawet czasami na nie spojrzeć lub poczuć zapach.
- Nierzadko dziecko na widok takiego jedzenia płacze, pluje czy wyrzuca jedzenie.
- Co ciekawe, dzieci wyrażają również niechęć do znanych i lubianych produktów, ale podanych w innych opakowaniach lub z innej marki.
- Zdarza się również, że posiłek, który dziecko wcześniej uwielbiało, nagle przestaje smakować i być dla niego atrakcyjnym.
- Neofobia pokarmowa dotyczy głównie dzieci w wieku od 2 do 6 lat.
Pamiętaj jednak, że neofobia pokarmowa to naturalny, fizjologiczny proces występujący w trakcie rozwoju dziecka i dotyczy wszystkich!
Jej nasilenie zależne jest jednak od czynników środowiskowych, psychologicznych oraz biologicznych.
Na kształtowanie się preferencji żywieniowych dzieci ma wpływ, już na poziomie życia prenatalnego, dieta mamy w trakcie ciąży. Następnie kluczowa jest jakość i rodzaje spożywanej żywności w trakcie karmienia piersią oraz rozszerzanie diety. Wszystkie te etapy odgrywają istotną rolę w rozwoju neofobii.
Zasada nr 1 dla rodziców w przypadku żywienia dzieci to, że rodzic decyduje, co poda, a dziecko w jakich ilościach i co z tego zje.
Ważne jest również budowanie odpowiedniej relacji z jedzeniem przez dziecko, przy pomocy rodzica. Kluczowe jest zatem dbanie o atmosferę w trakcie przygotowywania i spożywania posiłków.
W obawie o zdrowie naszych dzieci zdarza się, że rodzice stosują presję żywieniową wobec nich. Jakie to są np zachowania?
- narzucanie im zjedzenie konkretnej, ustalonej przez rodziców wielkości porcji;
- naciskanie na zjedzenie, zabawiając ich „samolocikiem”;
- nagradzanie zjedzenia „nieatrakcyjnego produktu” innym lubianym;
- obietnica nagrody za zjedzony posiłek.
Jaki będzie tego skutek? Odwrotny!
Dziecko będzie miało jeszcze większą ochotę na „zakazane” produkty, a mniejszą na proponowane przez Ciebie. Dodatkowo nauczy się regulowania ilości przyjmowanego pożywienia za pomocą czynników zewnętrznych, a nie zwracając uwagę na ośrodki głodu i sytości.
To zrozumiale, że czasami, wydaje się rodzicom, że nie ma innego wyjścia i że to jedyne rozwiązanie.
Spróbuj jednak stopniowo wprowadzać zmiany!
W przypadku neofobii niezwykle ważna jest cierpliwość oraz konsekwencja. Czasem należy podać dziecku do spróbowania jakiś produkt nawet kilkanaście razy, aż wyrazi chęć spróbowania!
Spróbuj także wprowadzać nowe produkty w towarzystwie znanych i lubianych.
Jeśli dziecko zjada dany produkt, ale tylko z konkretnej marki- zacznij od przekładania posiłków do miseczki(np. jogurtu), a kolejno łączyć z nowym.
Zadbaj również o stałe pory jedzenia, tak aby uniknąć podjadania lub wypijania kalorii. To na pewno nie pomoże dziecku zjeść pełnego posiłku i nie zwiększy chęci na spróbowanie nowego posiłku.
Pamiętaj również o wykonywaniu kontrolnych badań, tak aby zapobiec lub uzupełnić ewentualne niedobory.
Zwróć szczególnie uwagę na parametry czerwonokrwinkowe, żelazo, ferrytynę oraz witaminy z grupy B. Oznacz również stężenie wapnia.
I ZACHOWAJ SPOKÓJ!
To okres przejściowy, staraj się wprowadzać stopniowo zmiany, kontrolować stan zdrowia, ale pamiętaj, że dziecko przejmuje od Ciebie stres, a to nie pomoże mu w zmianach.
Żródła:
- Lafraire J, Rioux C, Giboreau A, et al. Odrzucenie jedzenia u dzieci: Czynniki poznawcze i społeczne/środowiskowe związane z neofobią pokarmową i wybrednymi/wybrednymi zachowaniami żywieniowymi. Apetyt 2016; 96: 347–357.
- Cole NC, An R, Lee SY, i in. Korelacje wybrednego jedzenia i neofobii pokarmowej u małych dzieci: przegląd systematyczny i metaanaliza. Nutr Rev 2017; 75: 516–532.
Smith AD, Herle M, Fildes A, i in. Wybredność pokarmo